Kaj ne sme manjkati v potovalni lekarni

7. avgust 2024Zavarovalnica Sava

Saj poznate tisti občutek prijetnega vznemirjenja, ko štejemo, kolikokrat še gremo spat pred dopustom. Počitniški oddih je več kot zaslužen, čakajo nas le še zadnje priprave, ki jim pravimo »sladke skrbi«. Ena takšnih pomembnih je priprava ustrezne potovalne lekarne.  

Popotniška »prva pomoč« za brezskrbnejše poletne počitnice naj požanje vso potrebno pozornost. Še posebej nepogrešljiva je, če potujete z otroki. Ključno je namreč, da kar najbolje poskrbimo za njihovo varnost in dobro počutje. Kaj torej v naši potovalni lekarni ne sme manjkati?  

 

Osnovni pripomočki za nego ran 

Vključujejo obliže različnih velikosti, sterilne gaze, alkoholne robčke za čiščenje ran in povoje. Otroci so na počitnicah radi aktivni, plavajo, se poganjajo s skiroji, rolkami, kolesi ali se igrajo, zato so manjše poškodbe, kot so odrgnine ali ureznine, pogoste. 

Zaščita pred soncem

Sončne opekline so pogosta težava med počitnicami na morju. V potovalno lekarno vključite kremo za sončenje z visokim faktorjem, losjon za po sončenju, hladilni gel za pomiritev kože z vsebnostjo aloe vere ter sončna očala in klobuk za zaščito pred soncem. Če preživljate veliko časa na soncu, se dobro obnesejo tudi oblačila z UV zaščito, tudi takšna za vodne aktivnosti. 

Sredstva proti pikom insektov 

Komarji in drugi insekti so še posebej nadležni ob večerih in ponoči. V lekarni imejte pri roki repelent proti insektom, antihistaminike za lajšanje srbenja po piku ter posebne obliže ali kreme za lajšanje posledic pikov. 

Osnovna zdravila

Ne pozabite na osnovna zdravila za lajšanje pogostih težav, kot so bolečine, vročina, prebavne težave in alergije. V potovalno lekarno vključite paracetamol za zbijanje vročine, ibuprofen za lajšanje bolečin, antacid za prebavne težave ter antihistaminike za alergije. 

Ne pozabite na tablete proti zaprtju in driski. Če se odpravljate v manj razvite kraje, pridejo prav tudi tablete za čiščenje vode in sredstva za nadomeščanje izgubljenih snovi v telesu (tako imenovani elektroliti). Če potujete na območje, kjer je pogosta malarija, nikakor ne pozabite tudi na zaščito proti bolezni in komarjem. Več nasvetov, kaj je smiselno vzeti s sabo v kateri konec sveta, boste dobili v »potovalni ambulanti« NIJZ. 

Termometer

V primeru suma na vročino ali drugih zdravstvenih težav je pomembno imeti pri roki termometer za merjenje telesne temperature.  

Zdravila proti slabosti 

Če se odpravljate na daljše potovanje ali imate otroka, ki je nagnjen k potovalni slabosti, v lekarno vključite tudi zdravila proti slabosti in druge pripomočke, kot so tablete proti morski bolezeni ali naravne pripravke za lajšanje slabosti, ki vsebujejo ingver. 

Ostali pripomočki 

Poleg zgoraj naštetih osnovnih zadev lahko v potovalno lekarno vključite tudi druge pripomočke in zdravila glede na potrebe vaše družine, kot so pinceta, škarje, razkužilo za roke, ušesne kapljice, zdravila za prehlad ali gripo ter dodatno škatlico zdravil, če se odpravljate na daljše potovanje. 

Kaj je dobro vedeti?

Dodatnim zapletom ob pregledu na meji se lahko izognete tako, da so zdravila zaprta, v originalni embalaži, pri sebi pa imejte spremno pismo zdravnika v angleškem jeziku. 

Super je, če si še pred odhodom na dopust priskrbite kontaktne podatke zdravnikov ali zdravstvenih ustanov na destinaciji, kjer boste preživljali počitnice. Sicer pa vam, če letujete v tujini, Turistično zavarovanje z asistenco v tujini nudi vso potrebno zdravstveno oskrbo in asistenco, ki pride zelo prav. 

Pri sestavljanju popotniške lekarne za poletne počitnice na morju je ključno upoštevati svoje in otrokove individualne potrebe in morebitne zdravstvene težave. Prav tako je pomembno, da redno preverjate vsebino potovalne lekarne, tudi roke uporabe, in jo po potrebi dopolnjujete ter obnavljate.  

{ srce-za-svet link fix }

Preberite tudi

Post image

Uživajte v aktivnem oddihu

15.07.2024 Zavarovalnica Sava

Post image

Ste pripravljeni na (varno) smuko?

23.12.2022 Lucija Medved

Post image

Varna vožnja avtodoma

26.07.2022 Katja Grušovnik

Z nami lahko stopite v stik na različne načine.

080 19 20 KLEPET E-POŠTA SPLETNI KLIC

ASISTENCA

Za pomoč v Sloveniji pokličite:

080 19 21

Za pomoč v tujini pokličite:

+386 2 618 05 20

Obvestilo

Spremenila so sae imena Infond skladov, ki jih ponujamo v okviru Naložbenih življenjskih zavarovanj. Odslej so vsa imena slovenska, s čimer želijo na Sava Infondu povečati njihovo prepoznavnost in značilnost. Ob tem pa pri 6 skladih še spreminjajo pravila upravljanja.

PREBERITE VEČ

Ponudba

Zelo ugodno

Vaše mnenje šteje!

Vaše mnenje nam je izjemno pomembno. Vabimo vas, da si vzamete nekaj minut in izpolnite anketo o naši spletni strani. Vaše odgovore bomo obravnavali z največjo pozornostjo in se potrudili, da še izboljšamo vašo uporabniško izkušnjo na naši strani v prihodnosti.

PODAJTE MNENJE