Zdravje na krožniku - Zavarovalnica Sava
Zdravje na krožniku
V sodobnem svetu, kjer so hitra hrana in sladke pijače dostopne na vsakem koraku, postaja skrb za zdravo prehrano še pomembnejša – še posebej za mlade, ki so v obdobju intenzivne rasti in razvoja.
Kakovostna prehrana ne vpliva le na telesno počutje, temveč tudi na zbranost, razpoloženje in dolgoročno zdravje.
Telo v času odraščanja potrebuje raznovrstna hranila za pravilno delovanje. V tem obdobju se razvijajo mišice, kosti in možgani, zato je uravnotežena prehrana bistvenega pomena.
Pogosto se zavedamo, da z nepravilno prehrano škodimo zdravju, manj pa je znano, da prehrana lahko deluje tudi kot zaščitni dejavnik pred najrazličnejšimi boleznimi. Uživanje prave kombinacije vitaminov, mineralov, beljakovin, ogljikovih hidratov in maščob pomaga graditi močno telo, izboljšuje koncentracijo v šoli in zmanjšuje tveganje za razvoj kroničnih bolezni, kot so sladkorna bolezen, debelost in srčno-žilne bolezni.
Kako oblikovati uravnotežene obroke?
-
Poskrbite, da bodo na krožniku živila iz vseh glavnih skupin – polnovredna žita, beljakovine, zdrave maščobe, sadje in zelenjava. Pravilna kombinacija hranil podpira dolgotrajno energijo in pomaga ohranjati stabilno raven sladkorja v krvi.
-
Barvit krožnik pomeni raznoliko ponudbo vitaminov in mineralov. Vsaka barva ima svojo vlogo pri krepitvi imunskega sistema in zaščiti telesa pred škodljivimi vplivi.
-
Namesto čipsa in sladkarij izberite prigrizke, bogate s hranili, kot so oreščki, sadje, grški jogurt ali korenje z humusom. Ti prigrizki zagotavljajo dolgotrajno energijo in pomagajo zmanjšati hrepenenje po nezdravi hrani.
-
Mastno meso ter slane in mastne mesne izdelke nadomestite s stročnicami, ribami, perutnino ali pustim mesom. Vsaj dvakrat na teden uživajte ribe.
Zelenjava je pogosto med manj priljubljenimi živili, sploh med mladimi, a obstaja več načinov, kako jo narediti bolj privlačno:
Inovativna priprava obroka
Pečena zelenjava z zelišči in začimbami lahko postane hrustljava in okusna. Preizkusite različne tehnike, kot so pečenje, dušenje ali pečenje na žaru, da bo okus bolj zanimiv. Zelenjavo lahko s pomočjo rezalnikov za piškote narežete na zanimive oblike, kot so zvezdice, srčki ali živalske figure.
Dodajte zelenjavo v priljubljene jedi
Zelenjava je lahko skrita zvezda v priljubljenih jedeh, kot so testenine, pice ali smutiji in juhe. Špinačo ali bučke lahko dodate v omake, paradižnik ali papriko pa na pice.
Vključite mlade v pripravo hrane
Otroci radi sodelujejo pri kuhanju in bolj verjetno je, da bodo jedli zdravo hrano, če bodo sodelovali pri njeni pripravi. Skupaj pripravite obrok, poskusite nove recepte in spremenite pripravo hrane v zabavno dejavnost.
Zelenjavni vrt
Če imate možnost, posadite skupaj zelenjavo v domačem vrtu ali v lončkih. Otroci, ki sami pridelujejo zelenjavo, so ponosni na svoj pridelek in veliko bolj navdušeni, da ga tudi pojedo.
Zdrava prehrana je ključ do uspešnega razvoja, dobrega počutja in zdravja. Mladi, ki že v otroštvu razvijejo zdrav odnos do hrane, bodo lažje ohranili zdrave navade tudi v odrasli dobi.
S preprostimi spremembami in ustvarjalnim pristopom lahko poskrbimo, da bodo zdravi obroki okusni, raznoliki in privlačni ne samo za nas, pač pa tudi za najmlajše.
Preberite tudi
Nikoli sami v življenju
Poskrbite za zaščito kože tudi v hladnejših mesecih
25.09.2024 Zavarovalnica Sava
Nikoli sami v življenju
Tisti Brazilec, ki mu po žilah teče vijoličasta kri
16.07.2021 Katja Grušovnik
Z nami lahko stopite v stik na različne načine.
080 19 20 KLEPET E-POŠTA SPLETNI KLICASISTENCA
Za pomoč v Sloveniji pokličite:
080 19 21Za pomoč v tujini pokličite:
+386 2 618 05 20