Hladni meseci lahko predstavljajo izziv ne le za nas, temveč tudi za naše štirinožne prijatelje. Nizke temperature, močan veter, dež ali sneg in sol na cestah lahko vplivajo na njihovo dobro počutje. Da bo vaš pes tudi v hladnem obdobju zdrav in zadovoljen, smo pripravili nekaj nasvetov, kako poskrbeti zanj.
Sprehajanje psa v dežju
Čeprav mnogi psi ne marajo mokrote, je redna telesna aktivnost ključnega pomena za njihovo zdravje in dobro počutje. Da bi bil deževen sprehod čim bolj prijeten, izberite poti, ki so delno pokrite ali obdane z drevesi, kar bo zmanjšalo izpostavljenost dežju. Za pse, ki so občutljivi na mraz ali mokroto, razmislite o uporabi dežnih plaščkov.
V deževnih in temnih dneh poskrbite za vidnost z uporabo svetlih oblačil ali odsevnih dodatkov tako za vas kot za vašega psa. Če je dež močan ali spremljan z nevihto, je bolje sprehod preložiti, saj lahko takšne razmere povzročijo stres pri psu.
Zaščita tačk
Sneg, led in sol lahko poškodujejo občutljive pasje tačke. Da jih zaščitite, lahko uporabite posebne pasje čevlje ali pred sprehodom nanesete zaščitni vosek. Po sprehodu vedno temeljito osušite pasje tačke in kožuh ter preverite, ali so blazinice poškodovane zaradi soli ali drugih dejavnikov.
Psu lahko pomagate tudi tako, da pristrižete dlako med blazinicami in prsti, saj s tem zmanjšate nabiranje snega in formiranje v kepe.
Pravilna nega kožuščka
Debel in gost kožuh psom pomaga pri ohranjanju toplote, vendar je redno krtačenje ključno, da preprečite vozlanje in nabiranje vlage. Mokra in sprijeta dlaka lahko povzroči nelagodje ter zmanjša izolacijske lastnosti kožuha.
Kratkodlaki psi imajo manj naravne zaščite, zato jim lahko v hladnih dneh pomagamo s toplimi pasjimi plaščki ali puloverji, ki jih ščitijo pred vetrom in nizkimi temperaturami.
Omejitev časa na mrazu
Čeprav nekateri psi uživajo v zimskih radostih ali velikih lužah, je pomembno, da ne preživijo preveč časa na nizkih temperaturah. Kratkodlaki in manjši psi se hitreje ohladijo, zato naj bodo njihovi sprehodi krajši in bolj dinamični.
Na mrazu in snegu moramo biti še posebej pozorni pri mladičkih in starejši psih, saj so bolj dovzetni za težave, ki jih s sabo prinašajo nizke temperature. Mladički se lahko hitreje podhladijo, pri starejših psih lahko nizke temperature poslabšajo težave s sklepi ali pa se zaradi manjše aktivnosti celo prehladijo.
Hidratacija in prehrana
Pozimi psi potrebujejo dovolj vode, saj lahko suh zrak in ogrevani prostori povzročijo hitrejšo dehidracijo. Poskrbite, da ima vaš pes vedno dostop do sveže pitne vode, saj lahko v zimskem času pije manj kot običajno. Poleg tega lahko zaradi mraza porabijo več energije za ohranjanje telesne temperature, zato je priporočljivo prilagoditi prehrano in po potrebi povečati kalorični vnos, še posebej pri aktivnih ali zunaj bivajočih psih.
Varna in udobna notranja zavetja
Če pes biva zunaj, mora imeti primerno izolirano uto, ki ga ščiti pred vetrom, mrazom in vlago. Uta naj bo dvignjena od tal, da prepreči stik s hladno podlago, in obložena z mehkim, toplim materialom. Poskrbite, da bo imel pes vedno na voljo suho in udobno ležišče ter svežo vodo, ki ne zamrzne.
V zelo mrzlih dneh pa razmislite o tem, da psa začasno namestite v notranji prostor, kjer bo bolj zaščiten pred ekstremnimi temperaturami.
Z upoštevanjem teh nasvetov boste poskrbeli, da bo vaš pes tudi v zimskem času srečen, zdrav in zaščiten pred vremenskimi vplivi. Za še večjo brezskrbnost pa sklenite zavarovanje Naše tačke, ki bo vašemu najboljšemu prijatelju v primeru nezgode zagotovilo kakovostno zdravstveno oskrbo.
Preberite tudi
Nikoli sami v skrbi za živali
Najboljše plaže za naše štirinožne prijatelje
01.07.2024 Zavarovalnica Sava
Z nami lahko stopite v stik na različne načine.
080 19 20 KLEPET E-POŠTA SPLETNI KLICASISTENCA
Za pomoč v Sloveniji pokličite:
080 19 21Za pomoč v tujini pokličite:
+386 2 618 05 20