Poletne aktivnosti na Kočevskem - Zavarovalnica Sava
Kolpa velja za prijazno reko. Za razliko od Mure, ki je zelo hitra in zato težja za veslanje, je Kolpa mirna. Le tu in tam se prikažejo kratke brzice. Toliko, da ni dolgčas.
Na Kočevskem reka teče po gozdnati ožji dolini, z nje pa se razprostirajo čudoviti pogledi na visoke pravokotne stene. V vodi je mogoče stalno opazovati precej velike ribe, ki se prav nič ne bojijo kajaka.
Na Kolpo sem vstopil v Osilnici in v dobrih treh urah preveslal 11 kilometrov do Srobotnika ob Kolpi.
Napihljiv mini raft sem najel v Športnem centru Kovač v Osilnici. Ob najemu sem se dogovoril tudi za prevoz nazaj do Osilnice. Ko sem končal veslanje, sem jih poklical in pome so prišli s kombijem. Takšna dobra logistika izboljša celoten izlet.
Kolpa je mirna reka, a kljub temu so na njej brzice. Pred brzicami se je potrebno ustaviti in pogledati, kje je najbolj primeren prehod. Ob nižjem vodostaju se lahko zgodi, da je enostavno premalo vode in je potrebno kajak prek brzic prenesti.
Za raftanje po Kolpi potrebuješ:
-
napihljiv mini raft,
-
čelado,
-
rešilni jopič,
-
vodonepropusten sod in
-
neoprenska oblačila.
Borovška naravoslovna pot
Kočevsko je najbolj naravno ohranjen predel naše dežele. Gozd pokriva kar 90 odstotkov tega ozemlja, znotraj tega pa spadajo tudi številni pragozdovi, ki dajo pohodništvu in raziskovanju še dodaten čar.
Borovška naravoslovna pot je 7,5 kilometra dolga krožna pešpot. Začne in konča se v Borovcu pri Kočevski Reki. Pot vzame med dve do tri ure zmerne hoje. Je dobro označeno s posebnimi markacijami – narcisami.
Pot nima večjih vzponov, le nekaj spretnosti je potrebne pri hoji ob robu pragozda, saj je steza speljana prečno po strmem bregu. Pešpot je zelo dobro markirana.
Zanimivosti:
-
Razlog, da je markacija Borovške naravoslovne poti narcisa, se skriva na sedlu Krempe. Meseca maja je travnik na sedlu prekrit s temi čudovitimi cvetlicami.
-
Značilno drevo pragozda Krokar je bukev. Skupaj z gozdnim rezervatom Snežnik –Ždroclje je pragozd Krokar vpisan na seznam svetovne naravne dediščine UNESCA.
Kolesarjenje po Kočevskem
Kočevko ponuja skoraj neskončno možnosti za kolesarjenje. Od serpentinaste Strme Rebri, ki ji pravijo tudi mali Vršič, pa do položnih kolovozov in gozdnih poti. Tokrat sem prekolesaril kolesarsko pot “Iskanje izgubljene Kočevske”, ki me je popeljala skozi zanimive ostanke kočevarske kulture, ki je zaznamovala to območje.
Pot je dolga 29 kilometrov brez strmih vzponov v slabih treh urah. Večinoma pelje po makadamu.
Trasa: Koprivnik – Hrib – Nemška loka – Brezovica pri Predgradu – Videm – Pregelj – Tanči vrh – Kumrova vas – Staro Brezje – Laze pri Oneku – Koprivnik
Med Vidmom in Pregljem je vzpon, a ni ne strm in ne dolg. Možno je začeti tudi v Vidmu.
Zanimivosti:
-
Nemška Loka – Porušena cerkev Žalostne matere božje, ki je bila nekoč edina stavba z dvema zvonikoma na Kočevskem.
-
Hrib – informativna tabla ob lipi, ki prikazuje kako je bilo to drevo nekoč sredi vasi.
-
Prerigelj in Tanči vrh – ostanki zapuščenih vasi.
-
Koprivnik – Zavod Nesseltal.
Oprema:
-
gorsko ali treking kolo – izposodil sem si ga v hostlu Bearlog v Kočevju,
-
čelada,
-
športna oblačila,
-
zloženka Poti k izginjajoči dediščini.
Preberite tudi
Nikoli sami v gibanju …
Odsevniki v prometu – za večjo vidnost in varnost
04.12.2024 Zavarovalnica Sava
Z nami lahko stopite v stik na različne načine.
080 19 20 KLEPET E-POŠTA SPLETNI KLICASISTENCA
Za pomoč v Sloveniji pokličite:
080 19 21Za pomoč v tujini pokličite:
+386 2 618 05 20