Nesreča naj počiva: Varna mikromobilnost

18. september 2024Zavarovalnica Sava

Mikromobilnost, ki se v mestih hitro uveljavlja kot priljubljen način prevoza, saj omogoča hitro, cenovno dostopno in okolju prijazno premikanje, vključuje prevozna sredstva, kot so električna in klasična kolesa, električni in navadni skiroji, rolerji, kotalke ter rolke. Ta sredstva so idealna za premikanje na razdaljah do 10 kilometrov, obenem pa prispevajo k zmanjšanju gostote prometa in nižjim emisijam. Kljub vsem prednostim pa je varnost na prvem mestu.

Ne glede, katero od teh prevoznih sredstev uporabljate, je za varno uživanje v prednostih mikromobilnosti pomembno, da upoštevate nekaj najpomembnejših nasvetov AMZS strokovnjakov. Na ta način boste zmanjšali tveganje nesreč ter si zagotovili prijetno vožnjo.

Redno pregledujte svoje prevozno sredstvo

Pred vsako vožnjo preverite, ali je vaše prevozno sredstvo tehnično brezhibno. Posebno pozornost namenite zavoram, pnevmatikam in svetlobnim telesom.

Nosite zaščitno opremo in bodite previdni

Čelada lahko v primeru nesreče ali padca prepreči resne poškodbe glave.

Prav tako je pomembno, da ste dobro vidni, še posebej ponoči in v slabih vremenskih razmerah, ko je vidljivost slabša. Nosite svetla in odsevna oblačila, ki bodo povečala vašo vidnost v prometu. Izberite stabilno in udobno obutev, da boste imeli boljši nadzor nad prevoznim sredstvom, in da boste v morebitnih kritičnih situacijah ustrezneje reagirali.

Spoštujte prometne predpise

Uporabniki oblik mikromobilosti morate poznati prometne predpise, ki veljajo za vas.

V mestih so (e-)skiroji in (e-)kolesa običajno omejeni na kolesarske površine, kjer pa teh ni, morajo voziti ob robu cestišča. Kjer kolesarske infrastrukture ni ali ni prevozna, se sme z e-skiroji voziti ob desnem robu smernega vozišča ceste v naselju, kjer je najvišja dovoljena hitrost vožnje do 50 km/h. Kjer je omejitev višja ali izven naselij, vožnja ob cestišču ni dovoljena. Bodite pozorni na omejitve hitrosti – skiroji na primer ne smejo presegati hitrosti 25 km/h. Vedno dajte prednost pešcem in drugim ranljivim udeležencem v prometu.

Ostanite osredotočeni na dogajanje okoli sebe

Med vožnjo bodite pozorni na okolico. Uporaba mobilnih telefonov ali slušalk lahko odvrača vašo pozornost, kar povečuje možnost nesreč. Cesta je nepredvidljiva – pešci lahko nenadoma stopijo na kolesarske površine, avtomobili lahko zavijajo brez opozorila, zato bodite pripravljeni na nepričakovane situacije.

Pred spremembo smeri vožnje pravočasno nakažite svojo namero z roko, zlasti, če uporabljate (-e)skiro ali (e-)kolo. Na prehodih za pešce pa prevozno sredstvo potiskajte ob sebi, razen, če je poleg prehoda za pešce s prometnim znakom označen tudi prehod za kolesarje. V tem primeru se lahko peljete.

 

{ srce-za-svet link fix }

Preberite tudi

Post image

Murska kolesarska pot

30.10.2024 Marin Medak

Post image

Kolesarjenje po Furlaniji-Julijski krajini

26.07.2024 Marin Medak

Z nami lahko stopite v stik na različne načine.

080 19 20 KLEPET E-POŠTA SPLETNI KLIC

ASISTENCA

Za pomoč v Sloveniji pokličite:

080 19 21

Za pomoč v tujini pokličite:

+386 2 618 05 20

Obvestilo

Spremenila so sae imena Infond skladov, ki jih ponujamo v okviru Naložbenih življenjskih zavarovanj. Odslej so vsa imena slovenska, s čimer želijo na Sava Infondu povečati njihovo prepoznavnost in značilnost. Ob tem pa pri 6 skladih še spreminjajo pravila upravljanja.

PREBERITE VEČ

Ponudba

Zelo ugodno

Vaše mnenje šteje!

Vaše mnenje nam je izjemno pomembno. Vabimo vas, da si vzamete nekaj minut in izpolnite anketo o naši spletni strani. Vaše odgovore bomo obravnavali z največjo pozornostjo in se potrudili, da še izboljšamo vašo uporabniško izkušnjo na naši strani v prihodnosti.

PODAJTE MNENJE